Ümitvâr-mış!
19 Kasım 2017
Elif’in Kasımı
3 Aralık 2017

Sevdalinka

Ayşe Kulin hemen hemen tüm kitaplarını okuduğum ve Handan haricinde tümünü beğendiğim bir yazardır. Bir kitapta Ayşe Kulin imzası varsa düşünmeden satın alırım. Ve beni yanıltmaz. Sevdalinka'yı satın alırken arka kapağında beni meraklandıran cümle ise şuydu; 'Ataları aynı tanrıya ayrı yollardan ulaşmak istedikleri için, biri Boşnak diğeri Hırvat'tı.'

Balkanlar ve özellikle o güzelim Bosna beni çok etkilemişti ve orada yaşayan insanların ruhlarına sanki bu kitapla yeniden dokunabilecek gibiydim.

Kitap gazeteci bir kadın olan Nimeta'nın ailesi ve sevdiği başka bir adam çemberinde geçerken tüm Bosna Halkı'nın yaşadıklarını seriyor gözlerimizin önüne. Sanki yan sokağınıza bomba düşmüş, evde yiyecek bir şey kalmadığı için sıkıntılı halde buluyorsunuz kendinizi. Yollara düşen Bosnalılar sebepsizce katledilirken dünyanın suskunluğu, siyasetçilerin hataları, Bosnalıların yok olmamak için direnişleri.. Çocuk ağlamaları, annelerin feryadı, top tüfek sesleri, Sırpların vicdansızlığı yüreğime işledi.

Tarih dersi başta olmak üzere, tarihe hiç bir zaman ilgisi olmamış, tarih kitapları okumaktan zevk almamış birisi olarak tarihin roman içerisinde erimesi beni daha çok etkiliyor. İşte, Ayşe Kulin bana tam olarak bunu verdi. Romanın akışı içerisinde, devlet büyüklerinin attıkları veya atmadıkları adımları anlayarak tabandaki insanların bundan nasıl etkilendiklerini okudum.

Okurken ve okuduktan sonra o günleri düşündüm ve savaşın berbatlığına lanet okudum. Her zaman bir yol bulunurken Sırp liderlerinin manipule ederek halkı galeyana getirmeleri nasıl bir kalleşliktir? Sadece bir insan bile benim yalanlarım yüzünden ölmüş olsa uyuyamam,yiyemem, içemem, can veremem, hesabı elbet sorulur ölünce.. Hiç mi vicdan yok bazı insanlarda dedim.

Bu denli çok etkilenmemin en büyük sebebinin de o toprakları görmüş olmam olduğunu düşünüyorum. Çünkü Bosna'da bugün bile hala duvarlar ve ruhlar mermi delikleri dolu. Hala hiçbir duvar onarılmamış, hiçbir ruh tedavı edilememiş. Unutulamamış. Bosnalıların bakışlarından bile hüzünlendim,çünkü her şey bitmiş gibi görünse de aslında soğuk savaşları içten içe devam ediyor.

Sevdalinka, sevda şarkıları demekmiş. Sevdalinka'yı alın ve sizde şarkılara bir kulak verin isterim.

2 Comments

  1. Tuğçe Yüksel dedi ki:

    Anlatımınla çok merak ettim bu kitabı. Listeme ekleyeyimm. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir