Kırık Nota – Işıl Şenol
12 Kasım 2016
Elifin Hikayesi Brükselde Ne Yedim 1
Brüksel’de Ne Yedim?
12 Aralık 2016

Bir Kar Günlüğü

Buralara durmadan kar yağıyor günlerdir. İlk geldiğimizde Aralık’ta kar başlar, Mayıs’a kadar kalkmaz demişlerdi. Şimdi ne demek istediklerini daha iyi anlıyorum. Kışlar ve yazlar çok benim mevsimim değiller, ama burada usul usul yağan karı, ortalıktan erkenden toplanan insanları, rengarenk bereleri sevdiğimi fark ettim. Ve tabi ki salepin böyle havalara nasıl da yakıştığını.
Çocukluğumun çoğunun sıcak memleketlerde geçtiğini düşününce soğuğu hiç sevmeyeceğim herhalde diye geçirmiştim içimden. Hele hele olumsuz o kadar çok yorum duydum ki çevremden. Bazı insanların gerçekten kan emici olduğunu düşünüyorum artık. Fotoğraflara bakınca bu havada sneakers mı diye düşünceksiniz mesela.. Bu şehir ne giyinmene ne yaşamana izin veriyor diye düşünenlere inat giyiyorum ben onları 🙂 Kalpli çoraplarım ve eteğimle tüm düzene meydan okuyorum, haberiniz yok:):)

Ama tüm bunları kenara bırakıp fotoğraf makinamızla yollara çıktık eşimle. Yollara dediysem aslında şehir merkezinden topu topu 5 km. uzaklaştık. Bir anda ıssız köy yolları, köy evleri oldu etrafımızda. Arabadan fotoğraf çekinmek için inerken kabanımı arabada bıraktım, kar o kadar güzeldi ki. Üzerime yağsın istedim usul usul. Bir yandan uluyan köpeklerin korkusu ile fotoğraf çekmek için pek verimli bir ortam elde edemedik aslında 🙂 Tüm bunların üzerine birde arabamız kara saplandı. Ben arabanın içinde tüm umursamazlığımla güzel kareler var mı diye bakarken, eşim içtiğimiz kahve kartonlarını tekerleklerin altına koyup arabaya biniyor, gaz fren bir şeyler deniyordu ki çok sürmeden kurtulduk. Arabadaki kahve kartonlarını atmamanın, pisliğin başarısı ile gurur duyduk :):)
Yetmişdokuzun kışıydı. Sertti, soğuktu. İstanbul’a kar yağıyordu.
Kömür yanıyordu sobalarda. Geceleri polisler, bekçiler oluyordu.
Bir de biz oluyorduk. Ölümüne üşüyorduk ha, yalan yok, polisler de üşüyordu.

İbrahim SADRİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir