Varmak Değil Gitmek
30 Ekim 2017
Elif’in Ekimi
2 Kasım 2017

Ayla

Ayla..

Cumartesi günü gittiğim bir filmin hala etkisinden çıkamamış, hala içi kanayan biri olarak yazıyorum bu satırları. Filmin fragmanını pazartesi yada salı günü izlemiştim. Ve cumartesi günü, ikinci gününde soluğu sinema da aldık.

Eşim genellikle komedi filmleri izler. Aksiyon da dahil, diğer filmlere ilgisi yok denecek kadar azdır. Ama Ayla içimizde bir yerlere bambaşka bir biçimde öyle bir dokundu ki.. Bizi filmi izleyenler çok iyi anlayacaktır.
Film Kore Savaşı’na giden bir Türk askeri ile Güney Koreli bir kızın hikayesi aslında. Ama pek çok güzel insana dokunuyor, pek çok güzel duyguya. Süleyman astsubayın Ayla ile olan hikayesine dair spoiler vermeyeceğim. Filmin yapımcısı, savaş sahneleri vb. ile ilgili teknik yorum da yapmayacağım. Diyebileceğim tek şey; bütün önyargılarınızdan uzak bir şekilde gidin ve unuttuğumuz duyguları unutuldukları köşelerden çıkarın. Bırakın bu oyuncu bu role yakışmış veya yakışmamış yorumlarını.

Sadece izin verin ve Ayla size insan olduğunuzu hatırlatsın.
Filmin konusunun gerçek olduğunu film boyunca ve sonrasında düşünmek istemedim. Çünkü düşündükçe hıçkırıklarıma, hayal kırıklıklarıma engel olamıyorum. Başka başka yerlerde, başka başka insanların daha bunları yaşamış olmasına inanamıyorum. Ayla benim en ince sızım oldu. Bir kez daha şükretmemi sağladı.

Bir insanın bir insana açtığı savaştan tutun da milletlerin milletlere açtığı savaşa kadar her boyuttaki mücadeleye bir kez daha lanet okudum. Bir kez daha sınırların varlığına, sevdiklerimizin hep uzaklarda ve bizden ayrı olmasına ağladım.

Ah Ayla! Bir Süleyman astsubay olamasam da seni hiç unutmayacağım.

5 Comments

 1. Mavera dedi ki:

  Bende niyetlendim gitmeye de henüz icraata dökemedim.Vizyondan kalkmadan giderim inş.

  • Mavera dedi ki:

   (Bu arada benim profil resmim niye böyle yaa,blogspot yorumlarımda görünmüyor ama bazı sitelerde çıkıyor.Zamanında yapmışımdır ama nereye ne yaptım onu da hatırlamıyorum.Neyse çözücem bu işi kafaya taktım:)

   • Elif'in Hikayesi dedi ki:

    Ayla gerçekten çok etkileyiciydi. Gitmeyi ihmal etmemelisin 🙂
    Ayrıca blogspotta çıkmıyorsa acaba wordpress tabanlılarda mı çıkıyor ki? Benimki wordpress tabanlı çünkü. Belki mailindeki fotoğrafın bu olduğu için olabilir. Bence iyi ama istemiyorsan inşallah halledebilirsin .

 2. balınkokusu dedi ki:

  yarın sınaemaya gıtmeye karar vermıstık ayla 1. ıhtimalimiz. ama 2 ve 3 de var umarım yorum yapabilirim yarından sonra 🙂 sonunda tercih ayla olucak sanırım 🙂

  • Elif'in Hikayesi dedi ki:

   Bence ikinci ve üçüncü ihtimalleri sakince kenara bırakın 🙂 Gerçekten Ayla muhteşem bir filmdi! 2 milyon izleyiciyi geçmiş şuan ve ben bir daha mı gitsem bile diyorum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir